Skip to content

50 Arbutus Ave.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 15, 2002

Property Information

Block162
Lot245
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF 1169
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,169
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
54%
Improvement Value:$82,500
46%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,634+5.2%
2024$4,404+3.5%
2023$4,255+1.3%
2022$4,202+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 10822, Page 3

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 5652, Page 446

Property Sale

SaleMulti
$87,250
DeedBook 5332, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1950