Skip to content

141 Roosevelt DrBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 13, 2016

Property Information

Block1065
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,728
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,900
32%
Improvement Value:$216,200
68%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,250+5.4%
2024$7,830+3.6%
2023$7,555+1.3%
2022$7,457+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,728DeedBook 16373, Page 244Recorded4/22/2016

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4943, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1960