Skip to content

144 Harding Dr.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$206,853
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block1065
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,386
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
57%
Improvement Value:$96,900
43%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,815+5.4%
2024$5,519+3.6%
2023$5,325+1.3%
2022$5,256+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$206,853
Sq Ft1,386DeedBook 17895, Page 904Recorded5/20/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 15575, Page 319Recorded7/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 1954