Skip to content

101 Northrup DrBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 2, 2013

Property Information

Block1108
Lot3
QualifierC085
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.3

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage990
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
67%
Improvement Value:$37,200
33%
Total Assessment$112,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,928+5.4%
2024$2,779+3.6%
2023$2,682+1.3%
2022$2,647+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 15585, Page 1922Recorded7/17/2013

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 4786, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1975