Skip to content

124 Northrup DrBrick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2008

Property Information

Block1108
Lot3
QualifierC143
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,082
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
51%
Improvement Value:$86,300
49%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,601+5.4%
2024$4,367+3.6%
2023$4,214+1.3%
2022$4,159+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 12181, Page 918

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 10791, Page 1884

Property Sale

Sale
$94,900
DeedBook 10221, Page 1140

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 5529, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1987