Skip to content

110 Northrup DrBrick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block1108
Lot3
QualifierC152
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,080
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$72,000
49%
Total Assessment$147,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,837+5.4%
2024$3,641+3.6%
2023$3,513+1.3%
2022$3,468+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 16702, Page 1731Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5147, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1987