Skip to content

19 Brandywine CtBrick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Aug 26, 2015

Property Information

Block1108
Lot3
QualifierC268
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page59.3

Building Details

Building Class37
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,080
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
65%
Improvement Value:$48,500
35%
Total Assessment$138,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,615+5.4%
2024$3,431+3.6%
2023$3,310+1.3%
2022$3,267+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 16181, Page 648Recorded9/4/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12681, Page 229

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5765, Page 909

Property Sale

Sale
$67,600
DeedBook 4988, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1987