Skip to content

138 Bretonian Dr. E.Brick, NJ 08723

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 1996

Property Information

Block113
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G 1 1932
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
46%
Improvement Value:$149,700
54%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+5.2%
2024$6,759+3.5%
2023$6,530+1.3%
2022$6,448+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939