Skip to content

120 Bretonian Dr. E.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block113
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class18
Description2SF-P 1885
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,885
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,500
60%
Improvement Value:$227,800
40%
Total Assessment$569,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,705+5.2%
2024$13,976+3.5%
2023$13,504+1.3%
2022$13,331+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft1,885DeedBook 18766, Page 381Recorded11/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$580,000
DeedBook 13763, Page 728

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 11961, Page 1215

Property Built

Built

Year Built: 1960