Skip to content

956 Route 70Brick, NJ 08724

Vacant Land

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block1170
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHS
Sq Footage---
Acreage3.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$988,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$988,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,787+5.4%
2024$24,473+3.6%
2023$23,613+1.3%
2022$23,307+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

DeedBook 16668, Page 1753Recorded2/27/2017

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 12576, Page 181

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 5584, Page 389