Skip to content

56 Pleasant AveBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jan 31, 1997

Property Information

Block1174
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description2SF3G-P 2594
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,594
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
40%
Improvement Value:$202,600
60%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+5.4%
2024$8,365+3.6%
2023$8,071+1.3%
2022$7,966+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 5442, Page 656

Property Sale

SaleMulti
$187,000
DeedBook 4733, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1975