Skip to content

36 Melody Ave.Brick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block1175
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1872
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,872
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,500
45%
Improvement Value:$163,400
55%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+5.4%
2024$7,305+3.6%
2023$7,048+1.3%
2022$6,957+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 16630, Page 705Recorded1/12/2017

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 14049, Page 1549

Property Sale

SaleMulti
$292,000
DeedBook 12016, Page 397

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 5444, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1976