Skip to content

61 Cherie Dr.Brick, NJ 08724

Built 1976

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block1175
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1872
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,872
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
45%
Improvement Value:$165,100
55%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+5.4%
2024$7,372+3.6%
2023$7,113+1.3%
2022$7,020+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 17071, Page 1142Recorded4/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1976