Skip to content

66 Garden Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block1185
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,412
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
52%
Improvement Value:$124,700
48%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+5.4%
2024$6,371+3.6%
2023$6,147+1.3%
2022$6,067+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960