Skip to content

55 Chestnut AvenueBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2011

Property Information

Block1187
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class16
Description1556
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,556
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
50%
Improvement Value:$134,000
50%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,997+5.4%
2024$6,641+3.6%
2023$6,408+1.3%
2022$6,324+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$6,000
DeedBook 10945, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1988