Skip to content

124 Elizabeth Ave.Brick, NJ 08724

Built 1930

Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block870
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class16
Description2-1SF3G 1449
Dwellings2
ZoningR15
Sq Footage1,449
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
67%
Improvement Value:$101,700
33%
Total Assessment$305,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,729+5.6%
2024$7,322+4.3%
2023$7,018+1.4%
2022$6,924+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930