Skip to content

34 Bretonian Dr. W.Brick, NJ 08723

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 1, 2013

Property Information

Block118
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,093
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
64%
Improvement Value:$69,800
36%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,980+5.2%
2024$4,733+3.5%
2023$4,573+1.3%
2022$4,515+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 10942, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1930