Skip to content

1642 Burrsville Rd.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block1197
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
48%
Improvement Value:$114,900
52%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,768+5.4%
2024$5,474+3.6%
2023$5,282+1.3%
2022$5,213+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,292DeedBook 18793, Page 1708Recorded11/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 12638, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 12142, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1987