Skip to content

1682 W. Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block835
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,377
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
48%
Improvement Value:$114,900
52%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,768+5.4%
2024$5,474+3.6%
2023$5,282+1.3%
2022$5,213+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 11108, Page 1795

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 4905, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1985