Skip to content

448 Cape Breton Ct.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block119
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF 0942
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage942
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,700
65%
Improvement Value:$66,100
35%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,877+5.2%
2024$4,635+3.5%
2023$4,478+1.3%
2022$4,422+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$88,500
DeedBook 5017, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1950