Skip to content

1140 Burnt Tavern Rd.(Unit C102)Brick, NJ 08724

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block1207.11
Lot5
QualifierC102
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.2

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningOPT
Sq Footage922
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,500
65%
Improvement Value:$48,500
35%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,609+5.2%
2024$3,431-11.4%
2023$3,871+1.4%
2022$3,818+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 19362, Page 238Recorded4/26/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 18530, Page 417Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 13080, Page 226

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5283, Page 727