Skip to content

807 Mantoloking Rd #101Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block584
Lot1
QualifierC0003
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage902
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
34%
Improvement Value:$87,500
66%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,425+5.2%
2024$3,255+3.5%
2023$3,145+1.3%
2022$3,106+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 19137, Page 1432Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

DeedBook 16074, Page 1010Recorded5/7/2015