Skip to content

731 Maple AveBrick, NJ 08724

Built 1928

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block1215
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,092
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
60%
Improvement Value:$85,300
40%
Total Assessment$212,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,549+5.2%
2024$5,275+3.5%
2023$5,099+1.4%
2022$5,029+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 17207, Page 182Recorded8/14/2018

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 12194, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1928