Skip to content

505 Oak StBrick, NJ 08724

Built 1930

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Apr 6, 2018

Property Information

Block1216
Lot1043
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,456
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
57%
Improvement Value:$98,400
43%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,986+5.2%
2024$5,690+3.5%
2023$5,500+1.4%
2022$5,425+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 17091, Page 1819Recorded4/23/2018

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 14157, Page 1043

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 5239, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1930