Skip to content

500 6th AveBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2013

Property Information

Block1216
Lot1023
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,114
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
61%
Improvement Value:$83,600
39%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,565+5.2%
2024$5,290+3.5%
2023$5,114+1.4%
2022$5,043+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 10278, Page 525

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 5295, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1950