Skip to content

519 4th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1930

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block1222
Lot799
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage788
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,900
72%
Improvement Value:$48,400
28%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,506+5.2%
2024$4,283+3.5%
2023$4,140+1.4%
2022$4,084+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

Sq Ft788DeedBook 15896, Page 1227Recorded9/18/2014

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 13085, Page 219

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 551, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1930