Skip to content

506 3rd Ave.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block1222
Lot761
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,424
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
51%
Improvement Value:$132,300
49%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,029+5.2%
2024$6,682+3.5%
2023$6,459+1.4%
2022$6,371+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft1,424DeedBook 17856, Page 636Recorded4/15/2020

Property Sale

SaleMulti
$135,500
DeedBook 5585, Page 524

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5316, Page 383

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 4808, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1989