Skip to content

349 Balsam St.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 8, 2007

Property Information

Block1232
Lot326
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1504
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,504
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,600
48%
Improvement Value:$141,100
52%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,079+5.2%
2024$6,730+3.5%
2023$6,505+1.4%
2022$6,416+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 13751, Page 1178

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5067, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 4849, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1986