Skip to content

363 Balsam StBrick, NJ 08724

Built 1959

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block1232
Lot336
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1199
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,199
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,300
57%
Improvement Value:$101,200
43%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,211+5.2%
2024$5,904+3.5%
2023$5,707+1.4%
2022$5,629+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 15369, Page 980

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 5596, Page 60

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5462, Page 89

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4940, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1959