Skip to content

416 Godfrey Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Jul 14, 1994

Property Information

Block1238
Lot216
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,338
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
47%
Improvement Value:$140,500
53%
Total Assessment$264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,917+5.2%
2024$6,575+3.5%
2023$6,356+1.4%
2022$6,269+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$28,500
DeedBook 5182, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1950