Skip to content

370 Boland Ave.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2009

Property Information

Block1242
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage816
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
66%
Improvement Value:$72,700
34%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,520+5.2%
2024$5,248+3.5%
2023$5,073+1.4%
2022$5,003+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$101,750
DeedBook 4795, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1986