Skip to content

470 Godfrey Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2004

Property Information

Block1230
Lot370
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage816
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,900
67%
Improvement Value:$70,500
33%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,580+5.2%
2024$5,305+3.5%
2023$5,128+1.4%
2022$5,058+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950