Skip to content

414 Rose Ave.Brick, NJ 08724

Built 1993

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Sep 5, 2006

Property Information

Block1247
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
51%
Improvement Value:$134,300
49%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+5.2%
2024$6,832+4.3%
2023$6,553+1.4%
2022$6,463+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 13325, Page 1962

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 5105, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1993