Skip to content

824 Conte Ave.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2010

Property Information

Block1265
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,848
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
45%
Improvement Value:$164,400
55%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,764+5.2%
2024$7,381+3.5%
2023$7,135+1.4%
2022$7,037+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5622, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$47,500
DeedBook 5487, Page 593