Skip to content

816 Conte Ave.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 17, 2011

Property Information

Block1265
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1127
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,127
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
53%
Improvement Value:$113,600
47%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,383+5.2%
2024$6,068+3.5%
2023$5,866+1.4%
2022$5,785+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 14834, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1940