Skip to content

393 Harper AveBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block1276
Lot94
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage600
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
66%
Improvement Value:$68,500
34%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,196+5.2%
2024$4,940+3.5%
2023$4,775+1.4%
2022$4,709+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 17145, Page 505Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 17232, Page 1585Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$175,900
DeedBook 14882, Page 643

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 12680, Page 1301

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5383, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1971