Skip to content

3945 Herbertsville Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1953

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 19, 2007

Property Information

Block1314
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
54%
Improvement Value:$131,800
46%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,489+5.2%
2024$7,120+3.5%
2023$6,882+1.4%
2022$6,788+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 13502, Page 1901

Property Built

Built

Year Built: 1953