Skip to content

3937 Herbertsville Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1965

Last Sale Price
$196,500
Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block1314
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,224
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,300
64%
Improvement Value:$80,700
36%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,831+5.2%
2024$5,544+3.5%
2023$5,359+1.4%
2022$5,285+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$196,500
DeedBook 15079, Page 923

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 10688, Page 1001

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5008, Page 208

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4759, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1965