Skip to content

17 Eastham LnPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1958

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block1316
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,438
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
56%
Improvement Value:$133,900
44%
Total Assessment$301,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,876+5.2%
2024$7,488+3.5%
2023$7,238+6.5%
2022$6,795+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,438DeedBook 17937, Page 1334Recorded6/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1958