Skip to content

303 Sudbury Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1957

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 7, 2013

Property Information

Block1318
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,387
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,800
46%
Improvement Value:$196,000
54%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,461+5.2%
2024$8,994+3.5%
2023$8,694+1.4%
2022$8,575+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 15445, Page 561

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 13060, Page 1711

Property Built

Built

Year Built: 1957