Skip to content

315 Eastham Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1957

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Dec 11, 1995

Property Information

Block1318
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,885
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
55%
Improvement Value:$136,900
45%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,910+5.2%
2024$7,520+3.5%
2023$7,269+1.4%
2022$7,169+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5329, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1957