Skip to content

290 Sudbury Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1956

Last Sale Price
$306,900
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block1320
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,304
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,700
61%
Improvement Value:$100,500
39%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,778+5.2%
2024$6,444+3.5%
2023$6,229+1.4%
2022$6,143+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$306,900

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 16478, Page 1879Recorded8/15/2016

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 15658, Page 1049Recorded10/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1956