Skip to content

294 Sudbury Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1990

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 20, 2006

Property Information

Block1320
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,166
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
49%
Improvement Value:$176,300
51%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,993+5.2%
2024$8,549+3.5%
2023$8,264+1.4%
2022$8,150+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 13419, Page 1467

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 4786, Page 696