Skip to content

46 Tall Timber Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block134
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,328
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,200
58%
Improvement Value:$98,000
42%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,049+5.2%
2024$5,750+3.5%
2023$5,555+1.3%
2022$5,485+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,328DeedBook 19707, Page 675Recorded6/12/2024

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 15345, Page 621

Property Sale

SaleMulti
$102,500
DeedBook 5091, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1950