Skip to content

48 Tall Timber DrBrick, NJ 08723

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block134
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF 1083
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,083
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,900
60%
Improvement Value:$91,000
40%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,887+5.2%
2024$5,595+3.5%
2023$5,406+1.3%
2022$5,337+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,083DeedBook 16591, Page 38Recorded12/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1975