Skip to content

217 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$4,113,424
Last Sale Date
Nov 6, 2015

Property Information

Block1368
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class---
Description1SF/1SB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage8.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,304,700
93%
Improvement Value:$332,400
7%
Total Assessment$4,637,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$121,260+5.2%
2024$115,278+3.5%
2023$111,430+1.4%
2022$109,899+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$4,113,424

From:

To:

DeedBook 16241, Page 578Recorded11/13/2015

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$8,010,227
DeedBook 13681, Page 292

Property Sale

SaleMulti
$2,257,995
DeedBook 10600, Page 1469

Property Sale

SaleMulti
$2,200,000
DeedBook 5257, Page 816