Skip to content

486 Woodpark Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$110,500
Last Sale Date
Feb 13, 2002

Property Information

Block136
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF1G 0611
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage611
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,200
70%
Improvement Value:$59,100
30%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,045+5.2%
2024$4,795+3.5%
2023$4,633+1.3%
2022$4,574+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$110,500
DeedBook 10748, Page 1914

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 10285, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1950