Skip to content

54 S. Beverly Dr.Brick, NJ 08724

Built 1943

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 9, 2023

Property Information

Block1373
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G-P 1570
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,571
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,700
66%
Improvement Value:$160,600
34%
Total Assessment$466,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+5.3%
2024$11,342+3.5%
2023$10,955+1.4%
2022$10,801+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,571DeedBook 19517, Page 1936Recorded10/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 1943