Skip to content

60 S. Beverly Dr.Brick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block1373
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,156
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,200
72%
Improvement Value:$76,000
28%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+5.2%
2024$6,841+3.5%
2023$6,613+1.4%
2022$6,522+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945