Skip to content

140 Beverly Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1969

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
May 13, 2014

Property Information

Block1378
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1250
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,250
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,500
54%
Improvement Value:$122,000
46%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,969+5.2%
2024$6,625+3.5%
2023$6,404+1.4%
2022$6,316+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 15813, Page 1166Recorded5/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 5746, Page 16

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4983, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1969